נוכחות ילדים בלידה

.
"לשאת אישה, להקים משפחה , להסכין עם כל הילדים שעשויים לבוא, לקיימם בעולם הלא-בטוח הזה ואף להנחותם קצת – זה ההישג העליון, כך אני סבור, שאדם יכול להשיג בכלל".

 

לפני הלידה הראשונה התלבטתם בין אמבטיה לבריכה, בין אור נרות לנורת מלח, בין גופיה וחצאית לשמלה ההודית. הפעם, בנוסף לכל רשימת ההתלבטויות/ המטלות/ הקניות, צריך לדאוג גם לתכנית שבה הילדים הגדולים מקבלים תשומת לב בזמן שבו את עסוקה בלידה.

אם את או בן זוגך מרגישים שנפשם הרכה של הילדים עלולה להפגע, ואינכם מוכנים לבדוק ולחקור אפשרות אחרת – אז הנושא יורד מהפרק. אם אתם פתוחים לאפשרות הזו, איספו מידע שיעזור לכם בקבלת ההחלטה. איך התקשורת שלכם עם הילדים? עד כמה אתם מרגישים חופשיים ליד הילדים? איך מתקבל עירום? מה היחס להפרשות? לדם?

מנסיוני, זו יכולה להיות חוויה משפחתית משמעותית, בעלת השלכות מרחיקות לכת על היחסים בין האחים והבנת נס הבריאה.  ילדים יודעים מה הם מסוגלים להכיל אם נותנים להם את האפשרות להיות או לא להיות. הרבה פעמים הנסיבות יכריעו בצורה מפתיעה ולא שגרתית – הם יעדרו או ינכחו לפי איזו זרימה קוסמית בלתי ניתנת לחיזוי.

גם אם הרעיון קוסם לכם ואתם ממש מתלהבים מההזדמנות, נוכחות ילדים בלידה בבית יכולה להיות מבורכת ומועילה לכל הצדדים המעורבים, אולם אל לנו להסחף לתוך אג'נדה רומנטית ולהפוך את הטפל לעיקר. אם משהו בנוכחות הילדים גורם לך (או לבן זוגך) לחוסר מנוחה/ דאגה/ רעש/ אי שקט/ הפרעה/ עצבנות או סתם חוסר יכולת להתכנס פנימה, מותר לשנות טקטיקה ולוותר על נוכחותם.

כל הילדים בבית, ללא הבדל בגילם וללא קשר להחלטה אם ינכחו בלידה, על כולם לעבור הכנה ללידה בבית. מטרת ההכנה לילדים שמלכתחילה תוכנן שיסעו לסבתא היא הן למצב שבו הם יקלעו ללידה בניגוד לתכנית, והן כדי שידעו מה נעשה בבית בהעדרם.

בהכנה יכללו תמונות וסרטים, הסברים, שיחה על הלידה שלהם, מענה על שאלות והרבה הקשבה לביטוי מילולי או אחר. התגובה של הילד יכולה לעזור לכם לזהות ולקבל החלטה שתהיו שלמים איתה.

כדאי למצוא סרטונים שבהם רואים ושומעים כאב, קושי, דם, וגם – תינוק, ילדים, שמחה. (כמו שאפשר לראות  כאן וגם כאן) . וגם רואים שלידה יכולה לקחת הרבה זמן, ומותר להשתעמם ולעשות דברים אחרים עד שהתינוק מגיע.

עוד בהכנה – פגישה עם המיילדת וכל שאר המיועדים להיות בלידה, הכנה משותפת של תיק לזמן ההעדרות, הכנת משחקים ופעילויות יצירתיות לזמן הלידה, הכנה משותפת של כל הנחוץ ללידה.

רצוי לדבר על הצרכים של היולדת – שקט, מגע, תמיכה.

כל ילד יבין שנוכחותו יכולה להפריע. הוא צריך להבין שיש סיכוי שיתבקש לצאת לחדר אחר או אפילו מחוץ לבית.

לכל ילד יוצמד ליווי. איש/אשת הליווי אמור/ה להיות מישהו/י שהילד בוטח בו/ה וגם האמא רגועה לחלוטין הן בנוכחותו/ה והן בהיקף האחריות על הילד.

בנוסף לתכנית המקורית, רצוי להכין אלטרנטיבות ומטפלים לגיבוי. הרבה תלוי בעיתוי ובזמינות של המלווים, ולא תמיד הם יכולים להתחייב לכל שעות היממה.

 

מה עשו הילדים בזמן ש…

רבצו מול המחשב

ישנו

חיכו מחוץ לחדר הנעול

היו עם אבא בדרך לסבא/ בטיול בחוץ/ בחדר השני

השתדלו להענות לאבא ולהרדם

שיחקו בחוץ עם סבתא

ראו את המומינים בחדר השני, ולכן קראו לתינוקת "מאי"

ישבו אצל הסבים ועידכנו את העולם בהתקדמות הלידה באתר "באופן טבעי"

עמדו מסביב לבריכה ועשו קולות עם אמא

הגיעו כמה דקות לאחר לידת אחיהם

 

אבא החזיק אותו שלא יראה את אמא במצב לא צנוע

המשיך לשחק כאילו כלום

ניגן בקאזו בחדר ליד

הקשיב עם סבתא למוזיקה מהמחשב

ינק בין הצירים

נבהל מעוצמת הכאב וביקש ללכת

 

ביקשה ללכת לישון מוקדם מהרגיל, חצי שעה לפני לידת אחיה

ישבה על אבא וחיכתה לתינוק

ישבה עם שקית במבה מול סרט

אפתה עם סבתא עוגת יומולדת

עזרה לאבא למלא מים בבריכה

נכנסה לבריכה –

כדי לעשות מסג' לגב של אמא/

התלוננה שהמים מלוחים/

עשתה גלים/

שרה לאמא שיר.

 

ילדים בלידה
בתמונה – ילדים צופים בעניין בניתוק חבל הטבור.